Važnije informacije Službe za granicu
Preporuke za nesmetan prelazak državne granice:
- prilikom prelaska državne granice, građani koji za svoje potrebe nose uz sebe lijekove koji sadrže psihotropne tvari i na popisu su Ministarstva zdravstva, dužni su lijekove i liječničku dokumentaciju pokazati graničnoj policiji
- kod prenošenja oružja i streljiva preko državne granice, građani su navedeno obavezni prijaviti graničnoj policiji.
Dodatne informacije oko pribavljanja viza i uvjeta za prelazak državne granice:
Ostale dodatne informacije:
- Zakon o nadzoru državne granice
- Uredba o viznom sustavu
- Zakon o nabavi i posjedovanju oružja građana.
Državljani država članica EGP-a i članovi njihovih obitelji
- Zakonom o državljanima država članica Europskog gospodarskog prostora i članovima njihovih obitelji (NN 66/19, 53/20, 144/20, 114/22) propisani su uvjeti ulaska, kretanja, boravka i rada državljana država članica Europskoga gospodarskog prostora (u daljnjem tekstu: EGP) i članova njihovih obitelji.
Ulazak i boravak državljana država članica EGP-a i članova njihovih obitelji u Republici Hrvatskoj
- Član obitelji državljanina države članice EGP-a, u smislu ovoga Zakona, je:
2. izvanbračni drug ako zajednica traje tri godine ili kraće ako se iz drugih okolnosti može utvrditi postojanost trajne veze
3. potomak po krvi u uspravnoj liniji nishodno do navršene 21 godine života, kao i onaj bračnog ili izvanbračnog druga ili životnog ili neformalnog životnog partnera
4. posvojenik do navršene 21 godine života, kao i onaj bračnog ili izvanbračnog druga ili životnog ili neformalnog životnog partnera
5. osoba iz točaka 3. i 4. ovoga stavka starija od 21 godine života, koju je državljanin države članice EGP-a ili njegov bračni ili izvanbračni drug ili životni ili neformalni životni partner dužan uzdržavati i stvarno je uzdržava
6. srodnik po krvi u uspravnoj liniji ushodno, kojeg je državljanin države članice EGP-a ili njegov bračni ili izvanbračni drug ili životni ili neformalni životni partner dužan uzdržavati i stvarno ga uzdržava.
- Iznimno od stavka 1. ovoga članka, članom obitelji može se smatrati i drugi član obitelji državljanina države članice EGP-a ili njegova bračnog ili izvanbračnog druga ili životnog ili neformalnog životnog partnera koji je u državi iz koje dolazi:
2. član kućanstva ili
3. je zbog ozbiljnih zdravstvenih razloga ovisan o njegovoj osobnoj skrbi.
- Državljanin države članice EGP-a i član njegove obitelji, bez obzira na to je li član obitelji državljanin države članice EGP-a ili ne, a imaju pravo boravka u Republici Hrvatskoj, izjednačeni su u pravima s državljanima Republike Hrvatske u okviru odredbi Ugovora o funkcioniranju Europske unije.
Ulazak državljanina države članice EGP-a
- Državljanin države članice EGP-a može ući u Republiku Hrvatsku ako:
2. ne predstavlja prijetnju za javni poredak, nacionalnu sigurnost ili javno zdravlje.
- Državljanin države članice EGP-a može ući u Republiku Hrvatsku bez vize ili odobrenja boravka.
Ulazak člana obitelji koji nije državljanin države članice EGP-a
Član obitelji koji nije državljanin države članice EGP-a može ući u Republiku Hrvatsku:
1. s valjanom putnom ispravom u koju je unesena viza, ako je viza potrebna, ili s valjanom putovnicom i valjanom boravišnom iskaznicom koju je izdala nadležna policijska uprava odnosno policijska postaja ili druga država članica EGP-a, osim ako međunarodnim ugovorom nije drugačije utvrđeno i
2. ako ne predstavlja prijetnju za javni poredak, nacionalnu sigurnost ili javno zdravlje.
Kratkotrajni boravak državljanina države članice EGP-a
- Državljanin države članice EGP-a ima pravo boraviti u Republici Hrvatskoj do tri mjeseca od dana ulaska u Republiku Hrvatsku ako posjeduje valjanu putnu ispravu ili osobnu iskaznicu, dok nije neprimjeren teret sustavu socijalne skrbi.
- Državljanin države članice EGP-a nije dužan prijaviti kratkotrajni boravak policijskoj upravi odnosno policijskoj postaji.
Kratkotrajni boravak člana obitelji koji nije državljanin države članice EGP-a
- Član obitelji koji nije državljanin države članice EGP-a, a koji je u pratnji ili se pridružuje državljaninu države članice EGP-a ima pravo boraviti na području Republike Hrvatske do tri mjeseca od dana ulaska u Republiku Hrvatsku ako ima valjanu putnu ispravu, dok nije neprimjeren teret sustavu socijalne skrbi.
- Član obitelji koji nije državljanin države članice EGP-a, a koji je u pratnji ili se pridružuje državljaninu države članice EGP-a, nije dužan prijaviti kratkotrajni boravak policijskoj upravi odnosno policijskoj postaji.
- Član obitelji koji nije državljanin države članice EGP-a, a koji nije u pratnji ili se ne pridružuje državljaninu države članice EGP-a dužan je prijaviti adresu smještaja sukladno propisu kojim se uređuje ulazak i boravak državljana trećih zemalja.
Dodatne informacije vezane uz kretanje, boravak i rad državljana država članica Europskog gospodarskog prostora i članova njihovih obitelji u Republici Hrvatskoj:
Zakon o državljanima država članica Europskog gospodarskog prostora i članovima njihovih obitelji.
Državljani trećih zemalja
- Zakonom o strancima (NN 133/20, 114/22, 151/22) propisani su uvjeti ulaska, kretanja, boravka i rada stranaca koji su državljani trećih zemalja u Republici Hrvatskoj.
Ulazak, kretanje i boravak stranaca (državljana trećih zemalja) u Republici Hrvatskoj
- državljaninu treće zemlje se može odobriti ulazak u Republiku Hrvatsku pod uvjetima propisanim Uredbom (EU) 2016/399 Europskog parlamenta i Vijeća od 9. ožujka 2016. godine o Zakoniku Unije o pravilima kojima se uređuje kretanje osoba preko granica (Zakonik o schengenskim granicama)
- Državljani trećih zemalja u Republici Hrvatskoj mogu boraviti na kratkotrajnom boravku, na privremenom boravku, dugotrajnom boravištu i na stalnom boravku.
- Državljani trećih zemalja u Republici Hrvatskoj mogu boraviti na kratkotrajnom boravku do 90 dana u bilo kojem razdoblju od 180 dana, s time da se 90 dana boravka može iskoristiti jednokratno ili višekratno. Kratkotrajni boravak se ne može produžiti. Državljanin treće zemlje koji želi boraviti u Republici Hrvatskoj duže od 90 dana dužan je imati odobren privremeni boravak.
Državljanin treće zemlje nezakonito boravi ako:
1. nije na kratkotrajnom boravku,
2. nema valjano odobrenje za privremeni boravak, dugotrajno boravište ili stalni boravak,
3. nema pravo na zakoniti boravak sukladno propisu kojim se uređuje međunarodna zaštita,
4. nije podnio zahtjev za produženje privremenog boravka ili nije podnio zahtjev za stalni boravak u Republici Hrvatskoj ili dozvole za boravak i rad „EU plava karta“,
5. se kreće izvan područja na kojem mu je ograničeno kretanje na temelju bilateralnog međunarodnog ugovora.
Državljanin treće zemlje koji nezakonito boravi dužan je bez odgađanja napustiti Republiku Hrvatsku.
Prijava smještaja državljanina treće zemlje na kratkotrajnom boravku:
- Smještaj državljanina treće zemlje na kratkotrajnom boravku dužna je prijaviti pravna i fizička osoba koja je državljaninu treće zemlje pružila smještaj u roku od jednog dana od dolaska državljanina treće zemlje na smještaj.
- Ako se prijava smještaja ne može obaviti u skladu sa naprijed navedenim državljanin treće zemlje na kratkotrajnom boravku dužan je sam prijaviti svoj smještaj u roku od dva dana od ulaska u Republiku Hrvatsku odnosno od promjene smještaja.
- prijava smještaja državljana treće zemlje može se izvršiti:
2. izvršiti i u elektroničkom obliku, putem web-servisa
3. u uredima turističke zajednice na području gdje državljanin treće zemlje boravi, a koja je dužna prijavu smještaja u roku od jednog dana od dana zaprimanja dostaviti nadležnoj policijskoj upravi ili policijskoj postaji;
- obveznici prijave smještaja stranca dužni su u obrascu prijave državljana trećih zemalja navesti potpune i točne podatke, odnosno bez odgode dostaviti podatke o promjeni trajanja smještaja (produžavanje trajanja smještaja ili odlazak sa smještaja)
Dodatne informacije vezane uz kretanje, boravak i rad državljana trećih zemalja u Republici Hrvatskoj: Zakon o strancima.
Pogranični promet s Bosnom i Hercegovinom
(Sporazum o pograničnom prometu i suradnji):
- Sporazumom o pograničnom prometu i suradnji obuhvaćene su općine i gradovi uz državnu granicu s Bosnom i Hercegovinom i to grad Slunj te općine Cetingrad, Rakovica i Vojnić; granični prijelazi za pogranični promet su: Pašin Potok, Bogovolja i Kordunski Ljeskovac.
Stanovnici pograničnog područja smiju, sukladno pravilima pograničnog režima te ako ne postoji zabrana ili ograničenje predviđeno zakonodavstvom stranaka Sporazuma, prelaziti zajedničku državnu granicu, pod uvjetom da:
- predoče pograničnu propusnicu
- nisu osobe koje se smatraju prijetnjom za javni poredak, unutarnju sigurnost, javno zdravstvo ili međunarodne odnose Republike Hrvatske, odnosno Bosne i Hercegovine i bilo koje države članice Europske unije, da protiv njih nije izdano upozorenje u bazama podataka stranaka Sporazuma za odbijanje njihovoga ulaska zbog prije naznačenih razloga ili da protiv njih nije izdano upozorenje u Schengenskom informacijskom sustavu za odbijanje njihovoga ulaska na područje Europske unije zbog istih razloga.
Prilikom prelaska zajedničke državne granice pod uvjetima pograničnog režima nositelji pogranične propusnice izuzeti su od primjene viznog režima.
Prilikom prelaska zajedničke državne granice pod uvjetima pograničnog režima neće se unositi štambilji u pograničnu propusnicu.
Trajanje boravka u pograničnom području pod uvjetima pograničnog režima
Najdulje dopušteno trajanje svakog neprekinutog boravka u pograničnom području druge stranke Sporazuma ne smije prelaziti više od 30 dana.
Pogranična propusnica
Pogranična propusnica, pod uvjetima pograničnog režima, omogućuje njezinom nositelju prelazak zajedničke državne granice radi ulaska u pogranično područje druge stranke Sporazuma i povratka iz njezinoga pograničnog područja, ili boravka u pograničnom području druge stranke Sporazuma u razdoblju predviđenom ovim Sporazumom.
Pravo na pograničnu propusnicu imaju stanovnici pograničnog područja koji imaju ekonomsku, socijalnu, obiteljsku ili drugu opravdanu poveznicu s pograničnim područjem druge stranke Sporazuma.
Nadležna tijela za zaprimanje zahtjeva i izdavanje pogranične propusnice
Stanovnici pograničnog područja Republike Hrvatske zahtjev za izdavanje pogranične propusnice mogu podnijeti nadležnom terenskom uredu, odnosno postrojbi granične policije Bosne i Hercegovine, diplomatskoj misiji ili konzularnom uredu Bosne i Hercegovine u Republici Hrvatskoj. Stanovnici pograničnog područja Bosne i Hercegovine zahtjev za izdavanje pogranične propusnice mogu podnijeti nadležnoj policijskoj upravi, odnosno policijskoj postaji Republike Hrvatske, diplomatskoj misiji ili konzularnom uredu Republike Hrvatske u Bosni i Hercegovini.
Nadležna tijela za izdavanje pograničnih propusnica su:
- za stanovnike pograničnog područja Republike Hrvatske - Granična policija Bosne i Hercegovine
- za stanovnike pograničnog područja Bosne i Hercegovine - Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Hrvatske.
Nositelj pogranične propusnice je obvezan najbližoj nadležnoj policijskoj postaji prijaviti, bez odgode, ako je njegova pogranična propusnica izgubljena, ukradena, oštećena, uništena ili oduzeta kao posljedica odluka nadležnog sudskog ili upravnog tijela stranke Sporazuma za vrijeme njegovoga boravka u pograničnom području te stranke Sporazuma. Granična policija dužna je na temelju te prijave izdati potvrdu na obrascu predviđenom u Dodatku E ovoga Sporazuma, uz čije predočenje osoba koja je prijavila takav događaj, može nesmetano prijeći zajedničku državnu granicu, odnosno vratiti se u državu svojega boravišta. O takvom događaju granične policije stranaka Sporazuma obavještavaju se neposredno i bez odgode.