- Objavljeno: 27.11.2024.
PU karlovačka sudjelovala na stručnom skupu
Policijska službenica Anita Gračan govorila je o sigurnosti na društvenim mrežama kao i o važnosti prevencije svih oblika nasilja i ovisnosti
Foto: PU karlovačkaZavod za javno zdravstvo Karlovačke županije je u suradnji s Karlovačkom županijom i gradom Karlovcem danas, 27. studenog, organizirao stručni skup pod nazivom „Interdisciplinarnost kao najbolji pristup rješavanju problema današnjice“.
S obzirom da se svake godine od 15. studenog do 15. prosinca obilježava Mjesec borbe protiv ovisnosti, cilj današnjeg skupa je bio okupiti stručnjake svih profila iz različitih područja djelovanja na razini županije kako bi se međusobno povezali i u budućnosti zajednički što bolje doskočili svim problemima današnjice, uključujući i probleme ovisnosti, naročito onih modernih ovisnosti.
Na skupu je bilo više predavača, a među njima je bila i Anita Gračan, policijska službenica za nadzor, planiranje - prevenciju PU karlovačke koja je govorila o sigurnosti na društvenim mrežama kao i o važnosti prevencije svih oblika nasilja i ovisnosti.
Korištenjem interneta otvara se veliki prostor s brojnim izazovima, rizicima i opasnostima, među kojima je i kibernetički kriminalitet koji predstavlja neku vrstu prijetnje, bilo financijsku ili osobnu, za svakoga korisnika interneta. Kibernetički kriminalitet prisutan je u društvu već duže vrijeme u različitim oblicima. S brzim razvojem interneta i računalne tehnologije, kao i sve većim brojem internet korisnika, povećava se rizik i opasnost te se otvaraju nove mogućnosti za razne kriminalne aktivnosti.
Moramo biti svjesni kako od kibernetičkog kriminala ne postoji apsolutna zaštita, ali edukacija, znanje pojedinca, ali i institucije o samozaštitnom ponašanju, odnosno odgovornom korištenju društvenih mreža i interneta, uvelike može smanjiti broj kaznenih djela počinjenih pomoću interneta. Također, bitno je znati kako za svoje ponašanje koje poprima oblike nasilja i drugih kaznenih djela, iako je u online svijetu, možemo odgovarati.
Prevencijom svih oblika nasilja i ovisnosti želi se potaknuti zajednica na aktivno mijenjanje stavova o štetnosti navika o ovisnosti, zatim na podizanje razine samosvijesti o odgovornosti u očuvanju vlastitog i tuđeg zdravlja te usvajanje zdravih stilova života. Bitno je i potrebno promicati zdrav život, toleranciju, kulturu dijaloga te isključiti bilo kakvo nasilje ili oblik govora mržnje.
Redovitom edukacijom na temu ovisnosti, cilj je podići razinu svijesti o opasnostima sredstava ovisnosti, jačanje uvjerenja o štetnosti zlouporaba, povećanje razine znanja o štetnosti i opasnostima, sposobnost prepoznavanja rizičnih situacija te promptno reagiranje.
Ukoliko se djeci, maloljetniku ili odrasloj osobi dogodi bilo koji oblik nasilja, potrebno je potražiti pomoć jer nitko ne treba i nije sam u ovakvim događajima. Potrebno je prekinuti komunikaciju, sačuvati dokaze i ništa ne brisati. Zatim prijaviti nasilje na broj 192 ili dolaskom u bilo koju policijsku upravu ili policijsku postaju. Postoji i mogućnost on-line prijave preko internetske stranice na aplikaciju RED BUTTON koja je posebno prilagođena djeci i omogućuje jednostavno prijavljivanje bilo kojeg nezakonitog ponašanja koji se odnosni na različite oblike iskorištavanja ili zlostavljanja djece.
Preporuka je da se svaki pojedinac upozna s vrstama prijevara, kako ih prepoznati, a sve sa ciljem zaštite i unapređenja vlastite računalne sigurnosti.