- Objavljeno: 22.10.2023.
Stanje sigurnosti u prometu za rujan 2023. godine
Najviše su sankcionirani prekršaji vozača počinjeni zbog nepropisne brzine koja je ujedno i najčešći uzrok prometnih nesreća
Foto: IlustracijaNa području Policijske uprave karlovačke tijekom rujna 2023. godine evidentirano je 86 prometnih nesreća, a u rujnu 2022. godine 60. Najviše prometnih nesreća u rujnu 2023. godine evidentirano je na državnoj cesti DC-1 – 10 prometnih nesreća (u rujnu 2022. godine 5) te na autocesti A1 – 13 prometnih nesreća (u rujnu 2022. godine 5).
U rujnu 2023. godine evidentirali smo tri prometne nesreće sa smrtno stradalom osobom – tri vozača motocikla, a u rujnu 2022. godine također tri prometne nesreće s tri smrtno stradale osobe – jedan vozač osobnog automobila i dva pješaka. Evidentirano je 29 prometnih nesreća s ozlijeđenim osobama (u rujnu 2022. godine 16) i 54 prometne nesreće s materijalnom štetom (u rujnu 2022. godine 41).
U tim prometnim nesrećama 12 je osoba teško ozlijeđeno (u rujnu 2022. godine pet osoba), dok su 34 osobe lako ozlijeđene (u rujnu 2022. godine 17 osoba).
U prometnim nesrećama tijekom promatranog razdoblja učestvovalo je 240 sudionika, a 11 sudionika uzrokovalo je prometne nesreće zbog vožnje pod utjecajem alkohola.
Najčešći uzroci prometnih nesreća u rujnu 2023. godine bile su greške ili propusti vozača i to:
- brzina neprimjerena uvjetima u 30 prometnih nesreća
- nepoštivanje prednosti prolaza u pet prometnih nesreća
- nepropisno kretanje kolnikom u 10 prometnih nesreća
- vožnja na nedovoljnoj udaljenosti u šest prometnih nesreća
- nepropisna vožnja unazad u četiri prometne nesreće
Najčešće vrste prometnih nesreća u rujnu 2023. godine:
- međusobni sudar vozila u pokretu (iz suprotnih smjerova, bočni sudar, vožnja u slijedu) u 36 prometnih nesreća
- slijetanja vozila s ceste u 15 prometnih nesreća
- udar vozila u objekt kraj ceste u devet prometnih nesreća
- udar vozila u parkirano vozilo u šest prometnih nesreća
U rujnu 2023. godine tijekom svojih redovnih zadaća policijski službenici ukupno su sankcionirali 3441 prekršaj u prometu bez prometnih nesreća, a najviše su sankcionirani prekršaji vozača počinjeni zbog nepropisne brzine koja je ujedno i najčešći uzrok prometnih nesreća i to 1090 prekršaja ili 31,7% od ukupnog broja sankcioniranih prekršaja.
Nadalje slijede prekršaji:
- nekorištenje sigurnosnog pojasa 487 prekršaja ili 14,2%
- upravljanje vozilom pod utjecajem alkohola 99 prekršaja ili 2,9%
- korištenje mobitela za vrijeme vožnje 261 prekršaj ili 7,6%
- nepoštivanje prometnih znakova i ovlaštenih osoba 250 prekršaja ili 7,3%
- nepropisno parkiranje 159 prekršaja ili 4,6%
- neregistrirano i tehnički nepregledano vozilo 18 prekršaja ili 0,5%
- tehnički neispravno vozilo 100 prekršaja ili 2,9%
- upravljanje vozilom kad je vozačka dozvola oduzeta 12 prekršaja ili 0,3%
- vožnja bez položenog ispita 13 prekršaja ili 0,4%
Tijekom rujna 2023. godine Policijska uprava karlovačka donijela je devet Rješenja o ukidanju vozačke dozvole za vozače koji su sukladno članku 286. Zakona o sigurnosti prometa na cestama prikupili negativne prekršajne bodove (rujan 2022. godine šest).
Preporuke i savjeti
Pješake, posebno one starije životne dobi i djecu, podsjećamo da cestu obavezno prelaze na obilježenim pješačkim prijelazima, da koriste pješačke pothodnike, da ne prelaze cestu na znak crvenog svjetla za pješake na uređaju za upravljanje prometom prometnim svjetlima te da ne istrčavaju na cestu kako time ne bi ugrozili prvenstveno svoju sigurnost, ali i sigurnost ostalih sudionika u prometu.
Vozače bicikala podsjećamo da se ne voze u zabranjenom smjeru, da se pri prelasku pješačkih prijelaza uvjere da li ga mogu prijeći nesmetano u odnosu na vozila koja prometuju i da koriste biciklističke kacige jer je to u interesu njihove vlastite sigurnosti.
Vozače osobnih prijevoznih sredstava (električni romobil, električni monocikl, hoverboard, segway i druga slična vozila) podsjećamo da je maksimalna dozvoljena brzina 25 km/h, 14 godina je minimalna dobna granica za upravljanje osobnim prijevoznim sredstvima, a nošenje zaštitne kacige je obavezno. Također, na osobnim prijevoznim sredstvima smije se prevoziti samo jedna osoba, dok je vozačima dozvoljeno imati samo jednu slušalicu u ili na uhu (ne u ili na oba uha!). Obavezno noću, a i danju u slučaju smanjene vidljivosti vozač mora biti označen reflektirajućim odjevnim ili drugim predmetnom, a vozilo mora biti osvijetljeno.
Vozači mopeda i motocikala:
- prije vožnje očistiti vizir, staviti zaštitnu kacigu i pravilno je zategnuti
- uz zaštitnu kacigu, koristiti i drugu zaštitnu opremu (jakna, hlače, štitnici, čizme i rukavice)
- zbog ionako manje, a samim time i teže uočljive siluete na cesti, preporuka je da nose svjetliju odjeću i kacigu, „življih“ boja, odnosno s reflektirajućim detaljima
- provjeriti tlak u gumama
- upaliti dnevno ili kratko svjetlo
- ne upravljati pod utjecajem alkohola ili droga
- poštivati dopuštena ograničenja brzine
- prilagoditi brzinu vožnje uvjetima na cesti (stanju i karakteristikama ceste)
- prilikom vožnje u skupini, voziti u slijedu jedan iza drugoga
- voziti sredinom prometnog traka, a ne uz središnji dio kolnika, jer je to za vozače ostalih vozila mrtvi kut (iznimka je samo situacija kada se kreće kolnikom koji ima samo po jednu prometnu traku namijenjenu za promet vozila u jednom smjeru, gdje se moped tada treba kretati što bliže desnom rubu kolnika)
- prilikom vožnje kroz lijevi zavoj, odmaknuti se dovoljno od središnje crte (jer se vožnjom uz crtu i naginjanjem u zavoju glava vozača može nalaziti čak do 1 metar u prometnoj traci namijenjenoj za promet vozila iz suprotnog smjera)
- ne voziti slalom između vozila
- izbjegavati vožnju na dijelovima asfalta na kojima ima pijeska, ulja i sl., posebice u zavojima
- kontrolirati svoje ponašanje i strast za vožnju te ne ispitivati mogućnosti svog mopeda ili motocikla u prometu na cestama
- predviđati poteze vozača (drugih) automobila
- voziti se na dovoljnoj udaljenosti od vozila ispred sebe, poduzeti i sve drugo što je u njihovoj moći da budu sigurni u prometu.
„ČUVAJTE ŽIVOT, VEŽITE POJAS!“
Svako vozilo, svaka osoba, svako sjedalo, svaka vožnja. Samo jedan klik dijeli vas od života i smrti! Kad sjednete u vozilo – vežite sigurnosni pojas!
Vezivanje sigurnosnim pojasom najlakši je i najučinkovitiji način da se izbjegnu ozljede i stradavanje u prometnoj nesreći. Ne zahtijeva nikakvu posebnu tehnologiju, jer su sigurnosni pojasevi ugrađeni u sve automobile, a od 2006. godine obavezni su u svim vozilima u Europskoj uniji. Nekorištenje sigurnosnog pojasa drugi je najveći uzrok smrti na cestama, nakon prebrze vožnje. Istraživanja pokazuju da sigurnosni pojas smanjuje rizik od ozbiljnijih ozljeda i smrti prilikom prometne nesreće za čak 50%. Gotovo polovica poginulih vozača i putnika u Republici Hrvatskoj nije koristilo sigurnosni pojas u vozilima u kojima su pojas bili dužni koristiti. Više od 90% teških stradavanja i smrti prilikom sudara uslijed ispadanja osoba iz vozila posljedica je nevezivanja sigurnosnim pojasom. Vezanjem sigurnosnog pojasa na stražnjem sjedalu automobila, autobusa ili bilo kojeg drugog vozila, uz svoj, čuvate i živote Vaših suputnika. Vaše tijelo u slučaju sudara u nekontroliranom kretanju može teško ozlijediti ili usmrtiti Vaše suputnike, posebno djecu.
Čuvajte svoje najmilije, vežite sigurnosni pojas!
Znate li da svako sjedalo u automobilu i autobusu ima sigurnosni pojas? Da, ima!
Vežite sigurnosni pojas svaki put kad sjednete u automobil, autobus ili bilo koje vozilo. Vežite sigurnosni pojas na ispravan način. Pobrinite se za propisan prijevoz djece uz korištenje dječjih sigurnosnih sjedalica, postolja za sjedenje i sigurnosnog pojasa. Korištenje sigurnosnog pojasa je zakonska obveza i za vozače i putnike na prednji, ali i stražnjim sjedalima u vozilima. Kazna za nekorištenje sigurnosnog pojasa iznosi 130 eura.