Policija obilježila Dan ružičastih majica

  • Slika /PU_KA/PU_info/2025/Dan ruzicastih majica_6_3_2025/3.jpg
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
Slika /PU_KA/PU_info/2025/Dan ruzicastih majica_6_3_2025/3.jpgSlika Slika Slika Slika Slika Slika Slika

Poruka ove aktivnosti - "Nasilje nije cool!"

Foto: PU karlovačka
 
U cilju povećanja svijesti o problemu nasilja među djecom i mladima Policijska uprava karlovačka je danas, 6. ožujka, obilježila Dan ružičastih majica.
 
Ideja o obilježavanju ovog dana javila se 2007. godine u Kanadi, kada je dječak koji je došao u školu u ružičastoj majici, u znak podrške svojoj oboljeloj majci, postao žrtva nasilja. U znak podrške tom dječaku, njegove školske kolege također su odjenule ružičaste majice, a njihova poruka protiv nasilja uskoro je poprimila globalni karakter. U Hrvatskoj je od 2017. godine taj dan proglašen Nacionalnim danom borbe protiv vršnjačkog nasilja.
 
Stoga su danas policijski službenici prevencije i policijski službenici Interventne jedinice policije Policijske uprave karlovačke u suradnji s Obiteljskim centrom Karlovac i osmim razredima Osnovne škole Dragojle Jarnević obilježili ovaj dan. U današnjoj aktivnosti je partner i Grad Karlovac.
 
U dvorani Policijske postaje Karlovac s ispostavom Vojnić provedene se preventivne aktivnosti koje su se sastojale od dvije komponentne. U prvoj komponentni predstavnici Obiteljskog centra s učenicima su proveli predavanje i savjetovanje na temu „Kako se suprotstaviti nasilju i nositi sa stresom“, a policijski službenici Interventne jedinice policije s istim učenicima su odradili tehniku samoobrane i jasno poslali poruku „Nasilje se ne rješava nasiljem“. Prilikom demonstracije vježbi samoobrane djeci je ukazano na dio ponašanja koji prelazi granice samoobrane i postaje nasilje.
 
Anita Gračan, policijska službenica za nadzor, planiranje-prevenciju, istaknula je da je djeci danas naglašeno da se udarci ne vraćaju, zatim da su naučeni kako prepoznati obranu od samog fizičkog nasilja te da ne vrijedi pravilo „Oko za oko, zub za zub“. Kada je dijete izloženo nasilju jedan od načina pomoći je da o tome razgovara s roditeljima, s razrednicom, sa stručnim osobljem u odgojno-obrazovnim ustanovama ili s osobom u koju ima povjerenje, ali najbitnije je da se nasilje prijavi odmah kako bi se poduzele sve potrebne mjere kako se nasilje ne bi ponavljalo. Naglasak ove aktivnosti je na "Nultoj toleranciji na nasilje".
 
Voditelj programa specijalističke obuke iz Interventne jedinice policije je ukazao kako je svrha vježbi potaknuti svaku osobu, svako dijete koje je žrtva nasilja među djecom i mladima da potraži pomoć bez sukoba, s ciljem sprječavanja bilo kojeg fizičkog oblika nasilja i ozbiljnog stradavanja. S tim ciljem učenicima su prezentirane vježbe samoobrane primjerene djeci, kako bi pravodobno reagirali, izbjegli, izmakli/blokirali/povukli se od napadača, bez napada i svladavanja protivnika. Učenici su imali priliku tako s policijskim službenicima uvježbavati obranu od udarca rukom, palice, udarca sa strane, od obuhvata za obje ruke sprijeda, od gušenja i od obuhvata preko obiju ruku straga.
 
Djeca koja su danas sudjelovala u obilježavanju Dana ružičastih majica, njih oko 60-tak i sama su odjenula ružičastu majicu u znak podrške, a koje im je podijelio Grad Karlovac. I današnjom aktivnošću PU karlovačka je nastavila raditi na senzibiliziranju zajednice o ovom problemu te svi zajedno trebamo ustati i boriti se protiv nasilja i poslati jasnu poruku - nasilje prestaje ovdje, "Nasilje nije cool!"

Pisane vijesti