- Objavljeno: 03.12.2024.
Policija i Povijesna postrojba karlovačkog počasnog voda ZNG - 91 održala predavanja za djecu u školi u Ozlju
Provedena je nacionalna kampanja Manje oružja, manje tragedija i operativna akcija Mir i dobro
Foto: PU karlovačkaU Osnovnoj školi Slava Raškaj u Ozlju, jučer, 2. prosinca, Policijska uprava karlovačka je u suradnji s Povijesnom postrojbom karlovački počasni vod ZNG - 91 provela nacionalnu kampanju Manje oružja, manje tragedija. S obzirom da se približavaju božićni i novogodišnji blagdani također se proveli i operativnu akciju Mir i dobro.
Učenici od 5. do 8 razreda, njih oko 190, poslušali su edukativna predavanja policijske službenice za nadzor, planiranje - prevenciju Policijske uprave karlovačke Anite Gračan i brig./mir. Dubravka Halovanića o opasnostima od zlouporabe oružja, eksplozivnih i rasprskavajućih sredstava.
Manje oružja, manje tragedija je preventivna akcija koja se provodi u svrhu senzibiliziranja javnosti i poticanja građana na dobrovoljnu predaju dozvoljenog i zabranjenog oružja, minsko-eksplozivnih sredstava, a u cilju povećanja opće sigurnosti na području Karlovačke županije, sprječavajući na taj način tragedije i kažnjive radnje kojima je uzrok oružje i eksplozivna sredstva.
Operativna akcija Mir i dobro se provodi s ciljem održavanja povoljnog stanja javnog reda i mira, kao i opće sigurnosti građana, posebno u doba božićnih i novogodišnjih blagdana. Djeci je prezentirano i objašnjeno koje su posljedice korištenja pirotehnike te kako posljedice mogu biti ozbiljne i trajne. To mogu biti ozlijede oka, prstiju, šake, ruke, a nažalost u nekim slučajevima imaju za posljedicu trajni invaliditet. Predavači su pozvali djecu da se suzdrže od uporabe pirotehnike.
Ovom prilikom apeliramo i na roditelje da budu odgovorni, da ne podcjenjuju zainteresiranost djece za oružje i eksplozivna sredstva. Savjetujemo da oružje i streljivo treba čuvati tako da ne bude dostupno drugima, posebice djeci. Također podsjećamo roditelje da budu odgovorni i ne dopustite djeci da rukuju pirotehničkim sredstvima. Kako biste izbjegli neželjene posljedice, ne poklanjajte djeci nešto od čega bi mogli stradati. Petarde nisu igračke. Savjetujte djecu da ne diraju neaktivirana pirotehnička sredstva, ne rastavljaju ih i ne pomiču.
Najbolja preventiva jest nekorištenje pirotehnike i drugih eksplozivnih i ubojitih sredstava jer blagdani se mogu proslaviti i drukčije, ljepše i ugodnije.
Još jednom pozivamo i apeliramo na sve one koji još negdje u svojim domovima čuvaju ili skrivaju oružje ili eksplozivna sredstva, da ga bez straha od ikakvih sankcija prijave policiji.