Pet bicikala i kacige za edukaciju djece o sigurnom sudjelovanju u prometu

Slika PU_KA/PU_info/2018/Bicikli_za_pet_osnovnih_skola/naslovnica.jpg

Foto: PU karlovačka

Danas 13. travnja u Policijskoj upravi karlovačkoj održana je konferencija za medije na kojoj je prezentirana dodjela bicikala i kaciga osnovnim školama Grabrik, Braće Seljan, Generalski Stol, Žakanje i Ivane Brlić-Mažuranić Ogulin.

U sklopu Nacionalnog programa sigurnosti cestovnog prometa 2011. – 2020. godine, projekta Prometna preventiva u osnovnoj školi te aktivnog sudjelovanja osnovnih škola karlovačke županije na tradicionalnom natjecanju u poznavanju prometnih i sigurnosnih pravila i upravljanja biciklom Sigurno u prometu, a sve s ciljem podizanja razine sigurnosti cestovnog prometa i edukacije djece osnovnih škola za sigurno kretanje u cestovnom prometu kao pješaka i vozača bicikla, Policijska uprava karlovačka iz dobivenih financijskih sredstava dio je namijenila za kupnju bicikala i zaštitnih kaciga. 

Policijska uprava karlovačka s provođenjem ovog projekta započela je 2016. godine te je isti polučio pozitivne rezultate. U cilju kvalitetnijeg provođenja Programa osposobljavanja za upravljanje biciklom i biciklističkim ispitom u prošle dvije godine za devet škola osigurano je devet bicikla za edukaciju. U ovoj godini Policijska uprava karlovačka osigurala je pet bicikala i po dvije kacige za pet škola koji su danas uručeni predstavnicima škola.

Na konferenciji za medije sudjelovali su načelnik Policijske uprave karlovačke Josip Ćelić, voditelj Odjela za sigurnost cestovnog prometa Dražen Živčić, ravnateljica OŠ Grabrik Željka Škot, ravnatelj OŠ Braće Seljan Miroslav Šipek, ravnateljica OŠ Generalski Stol Dijana Zadrović, ravnateljica OŠ Žakanje Jasmina Katunić, predstavnici OŠ Ivane Brlić Mažuranić Ogulin Anka Ivošević i Nikola Božičević te predstavnica Karlovačke županije Irena Božičević. 

Načelnik Ćelić istaknuo je kako je poznato da policija provodi niz preventivnih akcija namijenjenih mladima svih dobnih skupina i to po pitanju prometa i prometne kulture i ono što je policiji važno da se djeca osposobe za sigurno sudjelovanje u prometu te da prođu edukaciju programa osposobljavanja za vozače bicikla kako bi se spriječile neželjene posljedice. Cilj policije je da predvidi određene nezakonitosti i spriječi neželjene posljedice, a na ovaj način napravit će se puno. Kroz kvalitetne edukacije i osposobljavanje napravit će se jedan iskorak u osposobljavanju određenog broja djece kako ne bi bilo posljedica za djecu i ostale sudionike u prometu – dodao je načelnik Ćelić. 

Prilikom svog izlaganja voditelj Živčić podsjetio je da bicikl pripada u kategoriju vozila i da za bicikliste vrijede sva pravila kao i za ostale sudionike u prometu te podsjetio na pravila kojih se biciklisti moraju pridržavati. Ukazao je kako škole imaju mogućnost putem tehničkog odgoja u školama educirati djecu za sigurno upravljane biciklom te uputio apel da se što više djece uključi i obuči za upravljanje biciklima u prometu.

Predstavnici škola zahvalili su na darovanim biciklima i kacigama te su se svi zajedno složili da će bicikli zasigurno biti dobro iskorišteni za obuku djece, a nadaju se i da će obuka na novim biciklima doprinijeti još boljim rezultatima učenika prilikom sudjelovanja na daljnjim natjecanjima. Istaknuto je i da određeni broj djece u manjim sredinama u školu dolazi biciklima, a u gradu Karlovcu djeca bicikl koriste za odlazak za izvanškolske aktivnosti i na taj način su izloženi negativnim rizicima u prometu te je edukacija po pitanju sigurnog prometovanja biciklom, bez obzira što su je i do sada provodili, neophodna, a ova donacija svakako će doprinijeti unapređenju i kvalitetnijem provođenju edukacije. 

Podsjećamo na nekoliko savjeta koji se odnose na bicikliste:

  • Dijete do svoje 14. godine ne smije samostalno upravljati biciklom na cesti. Iznimno može, ukoliko ga prati osoba koja je starija od 16 godina ili ukoliko je nakon navršenih 9 godina prošlo program osposobljavanja za samostalno sudjelovanje u prometu biciklom i za to ima izdanu potvrdu.
  • Biciklom se obavezno treba kretati biciklističkim stazama, pješačko-biciklističkim stazama, biciklističkim trakama. Ukoliko se biciklista kreće prometnicom bez staza ili traka za kretanje biciklista, potrebno je kretati se uz desni rub kolnika u pravcu kretanja.
  • Cesta se može prijeći na biciklu jedino na obilježenom biciklističkom prijelazu uz uvjet da se prethodno provjeri da li je to sigurno.
  • Nikada se ne smije na obilježenom pješačkom prijelazu prilikom prelaska ceste voziti bicikl.
  • U grupi uvijek vozite bicikl jedan iza drugoga, u koloni. Ruke moraju uvijek biti na upravljaču bicikla i ne smije se pridržavati za drugog biciklistu ili neko drugo vozilo jer to doprinosi padovima i prometnim nesrećama.
  • Prilikom skretanja potrebno je pogledom iza lijevog odnosno desnog ramena uvjeriti se kako se može skrenuti lijevo ili desno. Prije samog skretanja potrebno je dati znak lijevom ili desnom rukom ostalim vozačima o namjeri skretanja.
  • Kod skretanja ulijevo prvo se je potrebno prestrojiti uz središnju liniju, ponovno provjeriti da li se može sigurno izvršiti radnja, prateći zamišljeni luk koji povezuje središnju liniju prometnice na kojoj se biciklista nalazi s desnim rubom prometnice kojom želi nastaviti kretanje, te nakon toga skrenuti u bočnu ulicu. 
  • Prilikom zaustavljanja treba se kretati uz desni rub kolnika i pomicanjem ruke gore-dole signalizirati ostalim sudionicima u prometu da će se zaustaviti.
  • Nakon konzumacije alkoholnih pića ne preporuča se upravljanje biciklom, jer je alkoholiziranost vozača bicikala najčešći uzročnik padova s bicikla.  


Stranica