Početak obrazovanja nove generacije polaznika Prekvalifikacije za zanimanje policajac/policajka 2020./2021. na Policijskoj školi „Josip Jović“

Započeo ranije odgođen početak školovanja nove generacije polaznika Prekvalifikacije za zanimanje policajac/policajka 2020./2021

Foto: Policijska akademija

Danas, 21. listopada 2020. godine, započeo je ranije odgođen početak školovanja nove generacije polaznika Prekvalifikacije za zanimanje policajac/policajka 2020./2021.
 
Sukladno Odluci sačinjena je rang lista te izbor 750 kandidata koji su upisani u Program srednjoškolskog obrazovanja odraslih za zanimanje policajac/policajka 2020/2021., međutim, zbog pandemije uzrokovane virusom COVID-19 i potresa u Zagrebu u kojem su znatno oštećeni objekti na Policijskoj akademiji, koji se koriste za prehranu, smještaj i nastavu polaznika, Policijska škola morala je pronaći adekvatan način školovanja.
 
Glavni ravnatelj policije Nikola Milina, na temelju prijedloga nadležnih ustrojstvenih jedinca odobrio je, kao najbolji i najprimjereniji model u ovim posebnim okolnostima, učenje na daljinu. Navedeni model, uz provedene prilagodbe, pridonijet će uspješnom stjecanju potrebnih znanja koja će se moći nadograditi u učionicama i na praktičnim vježbama, kada se stvore uvjeti za kontaktnu nastavu.

Dakle, cjelokupni obrazovni proces prebačen je na platformu e-obrazovanja Policijske akademije.



Zbog specifičnosti obrazovanja za zanimanje policajac/policajka, cjelokupno učenje na daljinu iziskivalo je promijene u organizaciji i provođenju planiranih nastavnih sadržaja.

Na Policijskoj školi „Josip Jović“ izrađen je poseban plan obrazovanja nove generacije polaznika Prekvalifikacije za zanimanje policajac/policajka, u kojem je kao najznačajnija promjena uvedeno obrazovanje putem modularnog modela učenja, za razliku od ranijeg, kada je nastavni plan i program odrađivan kroz stručne predmete. Temeljem procijenjenih potreba o određenim znanjima i vještinama koje policijski službenicu neophodno moraju imati po završetku školovanja i početku rada, određene su teme koje se mogu obraditi putem učenja na daljinu, a za koje nije neophodna kontaktna nastava.

Na sustavu e-obrazovanja Policijske akademije otvoren je novi kolegij, za koji je bilo potrebno napraviti nove nastavne materijale, prezentacije i druge oblike nastavnih pomagala koji su specifični za obavljanje nastave na daljinu. Kod pripreme navedenog trebalo je voditi računa o činjenici kako se određeni broj polaznika s pojmovima vezanim uz policijske poslove susreće po prvi puta te su pojedini pojmovi morali biti obrađeni na način da budu što jasniji nekome tko se s time tek susreće. Treba naglasiti kako su nastavnici Policijske škole „Josip Jović“ i voditelji odgojnih skupina samostalno izradili sve materijale za ovaj novi oblik obrazovanja bez dodatnih troškova i uz opremu kojom su raspolagali, uz podršku Službe za razvoj policijskog obrazovanja i nakladničko-knjižničnu djelatnost.
 
Na početku se polaznici upoznaju s pravilima koja se odnose na izgled i ponašanje policijskih službenika te s funkcionalnim oznakama radnih mjesta i policijskim zvanjima. Također, pripremljene su video snimke i fotografije iz kojih mogu naučiti osnovna pravila pozdravljanja i oslovljavanja policijskih službenika.  


 
Isto tako upoznaju se s ustrojem Ministarstva unutarnjih poslova, organizacijom rada u policijskim upravama, odnosno policijskim postajama te s policijskim poslovima i ovlastima.

Nadalje, plan provođenja nastave kreće s praktičnim elementima vezanim uz policijski posao. Polaznici će najprije naučiti kako se otprema služba, odnosno kako se policijskim službenicima dodjeljuju dnevne zadaće. Naučit će kako policija saznaje za neki događaj putem zaprimanja dojava te kako se policijski službenici upućuju na intervenciju i koje su njihove zadaće po završetku postupanja.


 
Nakon toga nastavlja se s konkretnim događajima na koje policijski službenici nailaze u svom radu te se koherentnim pristupom pojedina tema obrađuje. Kreće se od jednostavnijih tema kao što su postupanje policijskih službenika kada osobi provjeravaju identitet, kako se postupa prema osobama koje kod sebe nemaju osobnu iskaznicu, kako se i u kojim slučajevima pokreće prekršajni postupak (na primjeru osobe koja je zatečena bez osobne iskaznice).

Na konkretnom primjeru narušavanja javnog reda i mira u ugostiteljskom objektu polaznici se upoznaju s osnovnim pojmovima poput toga što je javni red i mir, kako se po dolasku na intervenciju povodom dojave o narušavanju javnog reda i mira postupa sa zatečenim osobama, kako se počinitelj prekršaja uhićuje i pod kojim uvjetima, kako se obavlja razgovor sa osobama u svojstvu svjedoka i osumnjičenika i kako se protiv počinitelja podnosi optužni prijedlog za prekršaj vezan uz narušavanje javnog reda i mira.

U narednim tjednima na primjeru prijave građana o krađi bicikla, polaznici stječu znanja o tome kako se zaprima kaznena prijava, kako se pozivaju građani koji imaju informacije o kaznenom djelu te kako se zaprimljena kaznena prijava prosljeđuje nadležnom državnom odvjetništvu.

Od ostalih tema koje će se tijekom nastave na daljinu obraditi naveli bi još i zaustavljanje vozila, odnosno nadzor vozila i vozača, pregled vozila, zatim ponovno na konkretnim slučajevima bit će im objašnjeno postupanje prema osobama koje su zatečene kako konzumiraju drogu ili je kod njih pronađena određena količina droge, kako se provodi terenska provjera, izvršava dovedbeni nalog, pruža pomoć/asistencija djelatnicima Hitne medicinske pomoći kod smještaja osoba na prisilno liječenje. Također, obrađivat će se provođenje kriminalističke obrade povodom izvršenih kaznenih djela, ponovno na konkretnim slučajevima kao što su provala u stan te oštećenje vozila na parkiralištu.

Nekoliko tjedana predviđeno je za obrađivanje osnovnih i najvažnijih pojmova vezanih uz postupanje povodom dojave o nasilju u obitelji.
Dio obrazovanja predviđen je za prikaz postupanja policije prilikom nestanka osobe, osiguranja nogometne utakmice niskog rizika, pokušaja unošenja pirotehničkih sredstava u sportski objekt, kao i postupanje policije prema osobama zatečenim u skitnji i prosjačenju.

Kroz cijelokupno obrazovno razdoblje polaznici će steći i osnovna znanja o ulozi Ustava, trodiobi vlasti, zaštiti ljudskih prava, zabrani diskriminacije, ali i komunikacijskim vještinama u policijskom poslu.

Osnovni pojmovi bit će obrađeni i kroz strane jezike, kao što su njemački i engleski.

Provođenje nastave bit će organizirano u dvije smjene i nastavnici će imati zadaću aktivno pratiti sudjelovanje polaznika i ispunjavanje njihovih zadaća pravovremeno i točno. Namjera je bila da se osigura određena interaktivnost koliko to sustav dopušta – s obzirom na to da omogućuje redovitu komunikaciju nastavnika i polaznika, a najprije s ciljem da polaznici, u slučaju nejasnoća, pravovremeno dobiju odgovore na svoja pitanja te dodatna pojašnjenja. 

Kroz ovakav plan i program te organizaciju rada postignuto je da školovanje ove nove generacije polaznika bude adekvatno za obrazovanje novih policijskih službenika i što efikasnije za usvajanje potrebnih znanja i vještina.

Usprkos svim problemima koji utječu na ovaj program prekvalifikacije, djelatnici Policijske škole „Josip Jović“ svojim izvanrednim i profesionalnim angažmanom postići će glavni cilj, a to je da i ova generacija mladih policajaca i policajki započne s obavljanjem policijskih zadaća spremno, profesionalno i kvalitetno, jednako kao i generacije koje su prošle prekvalifikaciju u znatno povoljnijim uvjetima.                    

www.mup.gov.hr

Pisane vijesti | Odgoj i obrazovanje